Ürünler

Galvaniz & Trapez SaclarGALVENİZLİ TRAPEZ SAC
Galvanizli, boyalı ya da gofrajlı ürünlerin trapez levha olarak formlanmış halidir.Malzeme kalınlığı maksimum 1,20 mm'dir. 15 mt'ye kadar boy kesim yapılabilmektedir. Formlanmış trapez levha genişlikleri 1.000 mm enden 860 mm; 1.220 mm enden 1.040 mm en olarak üretilmektedir

Levha uzunluğu 250-15000 mm arası. Levha genişliği 860/1040 mm, faydalı alan genişliği 795/980 mm. Levha kalınlığı min. 0.25 mm, maks. 1.25 mm.

Prefabrike yapı imalatında. Çatı ve cephe kaplamalarında. Silo ve depo inşaatında. Emniyet bariyerlerinde. Duvar ve tavan kaplaması olarak dekorasyonda kullanılır.

 

 

 


Soğuk haddelenmiş yassı çeliklerin sıcak daldırma yöntemiyle çeşitli ağırlıklarda çinko kaplanması ile üretilen ve kalınlıkları 0,30-4,0 mm aralığında değişen rulo veya levha şeklindeki yassı çeliklerdir.

Sıcak Daldırma Galvaniz Hattı (CGLI) Hammadde yüzeyindeki demiroksit, kül, tufal ve hadde yağları gibi tüm haddehane atıkları dev bir fırın içinden geçirilerek temizlenir. Daha sonra tamamen oksijenden arındırılmış, HNX gazı atmosferine tabi tutulur.

Bu aşamada istenilen kalite doğrultusunda. 750-800 *C ye çıkarılan sacın, daha sonra çinko potasına dalarak galvanizleme işlemi gerçekleştirilir.

Yüksek ton kapasiteli fırınlarda, sacın tavlanarak yumuşatılması ve yüzey temizliğini gerçekleştirerek sacın yüzeyinin çinko kaplamaya hazırlanması işlevleri gerçekleştirilir.

Daha sonra bant, döküm çinko ingotların bir potada eritilmesi ile elde edilen sıcak eriyiğin içinden geçirilir ve kaplama miktarının ayarlanması ile ürünün özelliğine bağlı olarak bir seri soğutma bölümlerinden geçer.

Galvanizli bant daha sonra kenar dalgalanmaların ve orta buklelerin giderildiği, gerdirerek düzeltme işlemine tabi tutulur.

Beyaz pasa karşı korumayı sağlamak amacı ile yüzeyi pasifize edilir ve bobin halinde tekrar sarılır.

Farklı kalınlıklarda yüzey kaplaması yapılabilmektedir. kaplanan çinko miktarı, üretim esnasında x-ray fluorance kaplama kalınlığı ölçüm sistemi ile sürekli ölçülmektedir.

Galvanizli sacın özellikleri
- Uzun ömürlüdür,
- Katlandığı zaman çinko kaplaması dökülmez,
- Derin çekme ve sıvamaya karşı elverişlidir,
- Kolay lehim tutar,
- Üretilirken çok kolay boyanabilir,
- Ekonomik, pratik ve her türlü dış etkenlere dayanıklıdır.

Boya Hatları
Sıcak Daldırma Galvenizli Sacın üst yüzeyde astar üzeri 25µm nominal kalınlıkta polyester boya sistemi mevcuttur. Arka yüzeyde astar veya backcoat vardır. Ürün aynı zamanda, özel talep doğrultusunda her iki tarafında üst boya uygulanarak üretilebilir.

Galvanizli sacın boyanması ile korozyona karşı direnç bir kat daha artarken, estetik görünüm sağlanır. Boya hattında yağ alma, asitle temizleme ve kromat banyoları olmadığı için gerçek anlamda 'çevreci' bir sistemdir.

Erdemir tanımları